Alergia na mleko – jak sobie z nią radzić?

Alergia na mleko jest coraz częściej diagnozowaną dolegliwością, która występuje nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Osoby dotknięte tym schorzeniem doświadczają różnego rodzaju nieprzyjemnych objawów, które mogą wpłynąć na jakość ich życia. W niniejszym artykule postaramy się pomóc osobom borykającym się z alergią na mleko, przedstawiając zalecenia i sposoby na radzenie sobie z tym problemem.

Jakie są objawy alergii na mleko?

Alergia na mleko, nazywana również alergią na białka mleka krowiego, jest reakcją organizmu na białka zawarte w mleku krowim. Objawy alergii na mleko mogą pojawić się po spożyciu produktów mlecznych lub produktów przetworzonych na bazie mleka.

Typowe objawy alergii na mleko to:

  • Skórne zmiany, takie jak: pokrzywka, zaczerwienienie, wysypka na twarzy, klatce piersiowej i ramionach,
  • Zaburzenia przewodu pokarmowego, w tym: bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, wymioty,
  • Objawy ze strony układu oddechowego, w tym: kaszel, duszność, katar 
  • Obrzęk naczynioruchowy
  • Zmęczenie, nudności

W przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia odpowiednich badań i postawienia właściwej diagnozy. Objawy alergii na mleko mogą być różne, a ich wystąpienie może mieć miejsce tuż po spożyciu albo kilka godzin po zjedzeniu produktu zawierającego mleko. 

Alergia na mleko w rzadkich przypadkach może wywoływać zagrażającą życiu reakcję anafilaktyczną, która objawia się poważnymi zaburzeniami oddychania. Dlatego też, osoby cierpiące na nasiloną nadwrażliwość z incydentami tego typu, powinny zawsze mieć przy sobie leki ratujące życie przepisane przez lekarza takie jak zastrzyk adrenaliny.

Czym różni się nietolerancja na mleko od alergii na mleko?

Często mylimy nietolerancję na mleko z alergią na mleko, dlatego warto przejrzeć się różnicom między tymi dolegliwościami.

Nietolerancja na mleko wynika z braku zdolności do strawienia laktozy (cukru mlecznego), który jest obecny w mleku. Osoby z nietolerancją na mleko mają niedostateczną ilość enzymów trawień, w wyniku czego mleko pozostaje niestrawione w jelitach, powodując różnego rodzaju dolegliwości, jak np. bóle brzucha, wzdęcia, biegunki.

W przypadku alergii na mleko, organizm reaguje na białka obecne w mleku krowim, powodując wystąpienie objawów skórnych, jak i zaburzeń pracy przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego. W przypadku nietolerancji składnikiem wywołującym objawy jest laktoza. Symptomy w tym przypadku obejmują przede wszystkim bóle brzucha, wzdęcia,, nudności i biegunkę.

Podobieństwa pomiędzy nietolerancją a alergią na mleko to: 

  • Bóle brzucha, wzdęcia i biegunki w przebiegu nietolerancji na mleko 
  • Spadek samopoczucia po spożyciu produktów mlecznych.

Jeśli podejrzewasz, że masz nietolerancję albo alergię na mleko, skonsultuj się z lekarzem. Osoby z nietolerancją na mleko powinny ograniczyć spożycie produktów mlecznych lub stosować specjalne tabletki z enzymem laktazą, w celu minimalizacji dolegliwości. W przypadku alergii na mleko najbardziej skutecznym sposobem jest całkowita eliminacja  mleka i produktów mlecznych z diety.

Jakie produkty spożywcze zawierają mleko i jego składniki?

W przypadku alergii na mleko nie wystarczy jedynie wykluczyć ze swojej diety mleka krowiego. Należy pamiętać, że mleko i jego składniki są powszechne w wielu produktach spożywczych. 

Oto lista produktów, które powinny być wykluczone z diety, jeśli dana osoba jest uczulona na mleko:

– Produkty mleczne, takie jak sery, jogurty, śmietana, twaróg, kefir, jogurt pitny, jogurt naturalny, odtłuszczone mleko w proszku itp.

  • Produkty spożywcze zawierające mleko, takie jak desery mleczne: puddingi, kremy, lody, napoje instant, słodycze mleczne, czekolady mleczne, a także niektóre rodzaje pieczywa, ciast i ciastek.
  • Niektóre rodzaje wędlin, np. kiełbasy lub parówki
  • Produkty zawierające białka mleka, takie jak niektóre kosmetyki,  suplementy diety, 

Warto pamiętać, że mleko jest podstawowym składnikiem wielu produktów przetworzonych, na przykład pizzy, sosów, zup, dań instant, przekąsek  itp. Dlatego ważne jest dokładne czytanie etykiet, aby uniknąć niebezpiecznego dla zdrowia spożycia. 

Jakie są alternatywy dla mleka i produktów mlecznych?

Osoby z alergią na mleko powinny unikać spożywania produktów, które zawierają mleko i jego składniki. Jednak istnieje wiele alternatyw dla mleka i produktów mlecznych, które można włączyć do codziennej diety.

  1. Napoje roślinne

Na rynku dostępne są różne rodzaje napojów roślinnych, które z powodzeniem zastępują klasyczne mleko krowie. Do najpopularniejszych należą: migdałowe, sojowe, ryżowe, owsiane, kokosowe i orzechowe. Producenci często wzbogacają je w niezbędne minerały, takie jak wapń, żelazo czy witaminę D, co daje korzyści zdrowotne.

  1. Sery i jogurty roślinne

Wiele sklepów oferuje produkty przeznaczone dla wegan, ale również dla osób uczulonych na mleko. Na półkach można znaleźć sery roślinne, takie jak feta z tofu, ser cheddar z orzechów nerkowców, wegański ser gouda. Jogurty roślinne, na przykład jogurt kokosowy czy migdałowy, to również doskonały zamiennik tradycyjnego jogurtu.

  1. Twarogi roślinne

Twaróg sojowy to dobry zamiennik klasycznego z mleka, jeśli chodzi o konsystencję i smak. Idealnie nadaje się do pieczenia i dodawania do sałatek. Wiele producentów oferuje także twarożki roślinne w różnych smakach.

  1. Produkty bez mleka

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów bez mleka i białek mleka, takich jak: ciasta, ciastka, pieczywo, nabiał, kiełbasy i wędliny. Wybierając produkty bez mleka, należy zwrócić uwagę na listę składników.

Istnieją liczne alternatywy dla mleka i produktów mlecznych. Osoby z alergią na mleko powinny jeść różnorodnie i unikać produktów, które zawierają mleko lub jego składniki. Dzięki występowaniu na rynku produktów bezmlecznych eliminacja mleka z diety staje się znacznie łatwiejsza.

Jakie są sposoby leczenia alergii na mleko?

Leczenie alergii na mleko polega na eliminacji mleka i składników mleka z diety. Osoby z alergią na mleko powinny unikać produktów zawierających mleko lub białka mleka krowiego i szukać produktów alternatywnych. W przypadku dzieci z alergią na mleko lub karmionych mlekiem modyfikowanym należy szukać, udać się do lekarza celem przepisania odpowiedniego produktu do żywienia dostępnego z przepisu lekarza.

Osoby z alergią na mleko powinny mieć pod ręką leki przeciwhistaminowe, które pomogą złagodzić objawy alergii na mleko. W przypadku ciężkich reakcji alergicznych taki jak obrzęk naczynioruchowy i trudności w oddychaniu należy natychmiast wezwać pomoc medyczną.

Leczenie alergii na mleko u dzieci

W przypadku niemowląt z alergią na mleko, karmionych piersią, najlepiej unikać produktów mlecznych w rozszerzaniu diety.. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym konieczne jest przejście na mleko preparowane dedykowane do niemowląt z alergią na mleko.

Takie preparaty mlekozastępcze dla niemowląt, które zawierają częściowo rozłożone (hydrolizowane) białka mleka. Warto zauważyć, że w przypadku dzieci alergia na mleko jest w wielkości przypadków przemijająca i ustępuje w ciągu kilku lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *